Az vagy, amit megeszel! Táplálkozásunk alapjaiban határozza meg szervezetünk működését, teljesítőképességét!
Amikor táplálkozásról beszélünk, legtöbben csak a makrotápanyagokra, vagyis fehérjékre, zsírokra és szénhidrátokra gondolnak, és elfeledkeznek azokról az apró molekulákról, kémiai elemekről, amelyek mint egy karmester összehangolják, irányítják szervezetünk működését: a mikrotápanyagokról.
A mikrotápanyagok, vagyis a vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek a makrotápanyagokkal ellentétben nem szolgáltatnak energiát, de kulcsszerepet töltenek be szervezetünk anyagcsere-folyamataiban, az enzimek működésében, és egyáltalán testünk felépítésében. Egyes mikrotápanyagok ezen felül még antioxidáns-szerepet is betöltenek.
Tudtad, hogy a vitaminoknak két fajtája van?
- zsírban oldódó vitaminok: A, D, E, K – amelyeket olajokban, tejtermékekben, tojásban, májban és halakban találunk meg, és a zsírszöveteinkben tároljuk őket. Esetükben kisebb a hiánybetegség esélye, de nagyobb a túladagolásé.
- vízben oldódó vitaminok: C, folsav, biotin, pantoténsav és a B-vitamin család – ezeket nem tudjuk elraktározni. Főleg gyümölcsökben, zöldségekben, gabonákban és tejtermékekben fordulnak elő, és gyorsan kiválasztódnak a szervezetből a vizeletbe. Nehezebb őket túladagolni, de hamarabb tűnik föl a bevitelük hiánya.
Kémia óráról ismerős lehet az ásványi anyagok és nyomelemek fogalma.
Az ásványi anyagok és nyomelemek szervetlenek (legtöbbjük fém) és a talajból származnak. Az emberi szervezet egyiket sem képes előállítani, ezért táplálkozással kell őket magunkhoz vennünk.
Testünk működése szempontjából ezek a legfontosabbak: Kalcium, Magnézium, Cink, Réz, Vas, Kálium, Nátrium, Jód, Szelén, Fluor, Foszfor, Mangán, Kén és a Bór. Szervezetünk ásványi anyag készletének körülbelül a felét a Kalcium, negyedét a Foszfor alkotja, a fennmaradó részen a többi ásványi anyag osztozik.
Gondoltad volna, hogy például az erősportágakban, mint amilyen a súlyzós edzés is, a magnéziumszükséglet majdnem a duplájára emelkedik?
Szerencsére az egészséges és kiegyensúlyozott étrend általában biztosítja a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitelt, és ezzel a test normális müködését.